Основно училище “Патриарх Евтимий” се включи в инициативите за тържествено отбелязване на 150 годишнината от Априлскато въстание- епопея на българсия дух и жажда за свобода.
Теди Иваницова, ученичка от 7 клас представи училището ни в националната кампания ” Думите на свободата”, като създаде ученическо писмо, в което представи своите размисли за свободата, за героизма, за ценностите в тогавашното общество и ценностите днес. Писмото е изпретено в РУО Плевен.Писмо – Априлско въстание. ОУ Новачене
Учениците от начален етап на образованието посетиха къщата – музей, в която е отсядал Левски, когато е пребивавал в Никопол, както и историческия музей в град Никопол.
Учениците от прогимназиален етап на обучение с интерес изслушаха разказа на г-жа Полякова за паметните събития през април 1876 година, за жестокото потушаване на въстанието , за отзвука на събитията по света и защитата от видни общественици.
Представен бе и филм за Райна княгиня, който учениците изгледаха с интерес.
